Stanley Cup v Čechách a na Moravě

Po kratší odmlce vám přinášíme článek mapující samotné putování Stanley Cupu,  doplněný o exkluzivní fotografie, samozřejmě s kvartetem Hašek, Fischer, Šlégr a Kohn.

Samotný pobyt oslavované trofeje trval celý týden. Ve středu 14. srpna zavítal Stanley Cup do Uherského Hradiště, kam jej přivezl Ladislav Kohn. Celé show přihlíželo mnoho fanoušků, které neodradila ani zatažená obloha a neustále hrozící srážky. Další zastávkou měl být Beroun, kvůli známým problémům způsobených povodněmi byla nejprve celá akce zrušená, ovšem nakonec mohli i zdejší lidé na vlastní oči spatřit vysněnou trofej. V pátek přivítal Stanley Cup Litvínov, pomaličku se blížící datum 18. srpna nedávalo nikomu spát, nejvíce však obyvatelům Pardubic, mělo totiž nastat loučení s aktivní kariérou Dominika Haška. 

Abych ale nepředbíhal. Sobota, zvláště pak večer se nesl ve znamení Zlaté hokejky, trofeje, jejíž renomé stoupá rok od roku. Na základně hlasování systémem podzim - jaro byla vybrána desítka nejlepších hokejistů uplynulé sezóny. Jak už to u podobných anket bývá, některá z nominovaných jmen vzbuzovala mnoho pochybností. Večerem provázela známá televizní rodinka Kopečkovic, celé předávání se neslo ve velice veselé náladě, což si nakonec většina hokejistů pochvalovala. Slavnostní vyvrcholení celého večera se pomaličku blížilo, diváci v sále i u televizních obrazovek očekávali vyhlášení vítěze - zajisté Dominika Haška, nejlepšího českého brankáře, který své nesporné kvality prokázal v mnoha těžkých zápasech domácí soutěže, zvláště pak v NHL, na olympiádě a také na dlouhé cestě za dobytím vysněného Stanley Cupu. Faktem však zůstává, že vítězem se stal velice překvapivě Jaromír Jágr, a to díky nepřekonatelnému náskoku snad 61 bodů z podzimního hlasování. Ihned po vyhlášení výsledků se rozpoutala ohromná diskuse, jedni Jágrovo vítězství zpochybňují, druzí mu dávají za pravdu. Pravdou však zůstává, že Haškova sezóna byla oproštěna od větších výpadků (vyjma prvních zápasů v základní části a poté i v play off), i přes tyto krátké epizody dosáhl cílu, kvůli kterému přestoupil do Detroitu. V Salt Lake City nezazářil tak jako v Naganu, v žádném případě ale nezklamal. Chytal opět výborně, největší podíl na vyřazení přece nesla jediná branka Maxima Afinogenova, nikoliv výkony brankáře Khabibulina. Pokud si podrobně rozeberete celý zápas, zjistíte, že velké množství střel vyslaných našimi hráči bylo od modré čáry, kdy brankáři nikdo neclonil ! Ano, prostě nám chyběla efektivita. Jaromír Jágr po podzimu plném zranění zahrál výborně na olympiádě a mistrovství světa, právě proto nechápu, jak na Haška mohl během podzimu získat náskok více než šedesáti bodů, tento fakt umocňuje i bezchybná jízda budoucích králů z Detroitu celou základní částí - včetně podzimu !

V neděli 18. srpna se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích uskutečnila závěrečná show, již se samozřejmě účastnilo naše známé kvarteto. Velké slávě přihlíželo 10000 fanoušků, takže samotná atmosféra byla výborná. Nedílnou součástí prezentace Stanley Cupu bylo i množství charitativních akcí, vždyť jenom vedení NHL a hráčská asociace (NHLPA) poslali 30000$, další nemalé peníze byly získány při dražbě několika zajímavých suvenýrů v podobě výstroje letošních šampionů. Nakonec za nejvíce peněž byl vydražen buffalský dres Dominika Haška, celkem za 125 000,-Kč.

Nezbývá nám nic jiného, nežli poděkovat všem zúčastněným, zvláště pak samotným hráčům, za pomoc lidem postiženým záplavami, a nejenom jim. Doufám, že i v příštím roce nám bude umožněno vidět nejslavnější hokejovou trofej v České republice, tentokrát snad za lepších okolností.

 

   

  

Připravil: Lukáš Velecký, 18. 8. 2002

 Zpět do E-zinu

 

 


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír, Corfix
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz