Osobnosti extraligy (díl šestý - Otakar Janecký)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

Otakar Janecký

Když pardubického mladíka Petra Průchu trenéři poprvé vytáhli do áčka, nevěděl ,zda má svému spoluhráči Otakaru Janeckému vykat či tykat. Věkový rozdíl kapitána pardubického týmu a nadějného juniora byl více než dvacet let. Otakar Janecký je dnes ve svých dvaačtyřiceti letech nejstarším hráčem extraligy, přesto patří ke klíčovým hráčům východočeského klubu a táhne Pardubice jako správný kapitán k metám nejvyšším.  Narážky na svůj věk nemá příliš rád, po jednom utkání play-off, ve kterém Vítkovce vyřadily Pardubice z dalších bojů o titul, dokonce slovně napadl reportéra České televize. Prý o něm příště nemá mluvit jako o nějakém dědkovi.

 S hokejem Otakar Janecký začínal v rodných Pardubicích, do nejvyšší soutěže naskočil v dresu tehdejší Tesly poprvé v sezóně 1978/79. Patří k pardubické generaci Dominika Haška, který je čtyři roky mladší. Hašek na něho vzpomíná jako na elegantního bruslaře, vyhlášeného technika s mimořádně přesnou střelou, kterému nikdo z týmu neřekl jinak než Janeba, podle povídky Šimka a Grosmanna „Jak jsem se učil kouřit“. Janecký tehdy patřil k vášnivým kuřákům, což už je pro dnešní vrcholové sportovce asi nepředstavitelné. S Teslou vyhrál první ligový titul v roce 1987, úspěch zopakoval i o dva roky později. Odmalička byl vůdčí typ, který potřeboval být často nasazován do hry, aby předvedl naplno své kvality. Proto se také zpočátku hůře prosazoval v reprezentaci, kde nedostával tolik prostoru. Jeho reprezentační kariéra je přesto bohatá. Má bronzovou medaili z olympiády v roce 1992 a rovněž tři bronzy z mistrovství světa.

Po změně režimu odešel Otakar Janecký za novou zkušeností do Finska. V první sezóně (1990/91) hrál za tým Saipa Lappeenranta, oblékl i dres Blues Espoo, nejvíce se mu však dařilo v Jokeritu Helsinky. Se „žolíky“ vyhrál finskou ligu i Evropský pohár v sezóně 1995/96. Janeckému se ve Finsku nelíbilo jen po hokejové stránce, pohodový životní styl seveřanů bylo přesně to, co rychlonohému útočníku vyhovovalo. Nakonec ve Finsku odehrál deset sezón s úctyhodnou bilancí 485 kanadských bodů. Před sezónou 2000/2001 se s rodinou vrátil domů do Pardubic, kde si nechal postavit domek ve finském stylu, ve kterém samozřejmě nechybí sauna. S pardubickým týmem absolvoval téměř celou letní přípravu a v září naskočil do extraligového kolotoče. Nejednoho pochybovače překvapil svou produktivitou a výkonností. V letošním ročníku táhne Pardubice pravděpodobně do nejúspěšnější sezóny v novodobé extraligové historii.  

2.3.2003 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu

 

Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz