Osobnosti extraligy (díl pátý - Petr Klíma)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

Petr Klíma 

Petr Klíma se narodil 23. prosince 1964 v severočeském Chomutově. Jeho první hokejová cesta tedy vedla přirozeně do nedaleké hokejové bašty, do Litvínova. Do nejvyšší soutěže naskočil v černožlutém dresu jako sedmnáctiletý mladík  už v sezóně 1981/1982. Ligu tehdy svými výkony udivovaly ještě ani ne dvacetileté stoupající hvězdičky jako Klímův klubový kolega Vladimír Růžička nebo o rok mladší Dominik Hašek z Pardubic. Právě tito hráči tvořili základ tehdejších reprezentačních výběrů. Zúčastnil se mistrovství světa „osmnáctek“ v roce 1982, „dvacítek“ v sezóně 1983/1984 i Kanadského poháru 1984. 

Vojnu Petr Klíma odbyl v Dukle Jihlava, s níž získal dvakrát český titul. Už v roce 1983 byl draftován Detroitem Red Wings, legální cesta z Československa do Ameriky pro nadějného juniora však neexistovala.

Nezbývalo nic jiného, než utéct ze zájezdu s týmem na západ. Petru Klímovi se to povedlo, v Detroitu působil v letech 1985/1989. Krátce pobyl i na farmě v Adirondacku. Poté byl vyměněn a až do konce sezóny 1992/1993 oblékal dres Olejářů z Edmontonu. Angažmá v Edmontonu mu přineslo prsten za vítězství Stenley Cupu v roce 1999,sám Klíma rozhodl jeden zápas finálové série.Dařilo se mu i v nadcházející sezóně, kdy nastřílel přes čtyřicet branek. Další tři roky hrál za klub Tampy Bay Lightning, kde se potkal se začínajícím Romanem Hamrlíkem. V dalších sezónách putoval postupně Los Angels, Pittsburghem i nižší soutěží v Clevelandu.

Z NHL se vrátil do Evropy, chvíli působil v německém Krefeldu. Na německé angažmá nevzpomíná nejraději, vedení týmu mělo přehnaná očekávání, aniž by ke Klímovi sehnalo schopného spoluhráče do útoku. Do německé ligy nahlédl už při výluce NHL v sezóně 1994/1995, několik zápasů sehrál za Wolfsburg, stihl i jediný zápas za Zlín. 

Poslední Klímovo zahraniční angažmá bylo v sezóně 1998/1999 v nižší zámořské soutěži v týmech Adirondacku a Detroidu. Pak svoji kariéru na dva a půl roku ukončil. Hokej ho přestal bavit a potřeboval změnu. Odpočíval na Floridě a přivydělával si prodejem aut. Chuť do hokeje opět pocítil před sezónou 2001/2002. A kam jinam by se měl vrátit než domů do Litvínova. Přijal nabídku Chemiků a opět oblékl žlutočerný dres. Dlouhá přestávka a potíže s třísly  jako by se na jeho výkonech ani příliš neprojevily. Jako kapitán týmu s číslem 6 na dresu byl jedním z nejvýraznějších hráčů Severočechů a pravidelně se mu dařilo  i v produktivitě. Velký podíl měl i na raketovém vstupu Litvínova do letošní sezóny. 

12.1.2003 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz