Osobnosti extraligy (díl čtvrtý - David Hruška)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

David Hruška - Střelec se špatnou pověstí

 David Hruška se narodil 8. ledna 1977 v Sokolově. Na zimním stadionu v rodném městě hrál národní ligu za Baník až do sezóny 1994/95. Už jako žák byl považován za kanonýra a patřil mezi nejproduktivnější mladé hokejisty.

 Po mistrovství světa osmnáctek v roce 1995 neodolal vábení zámořského světa a draftován Ottawou Senators vyrazil do Kanady. Jeho sen o americkém štěstí se ale rychle rozplynul. V týmu Red Deer juniorské soutěže WHL se mu zpočátku dařilo. Například v jednom zápase se Hruškovi povedl husarský kousek, nastřílel pět gólů a stanovil historický rekord klubu. Hned v příštím zápase na něj zbylo ale jen místo ve čtvrté pětce. Zkoušení ze strany kouče nepřekousl a v polovině ročníku se vrátil zpět do Čech.

Zamířil do mistrovského Vsetína, v týmu našlapaném hvězdami typu Čechmánek nebo Dopita ale příliš šancí nedostával a většinu zápasů proseděl na střídačce.Navíc přišlo neštěstí v rodině a mladý útočník pomalu ztrácel chuť do hokeje. Žal utápěl vysedáváním po barech a diskotékách, výkonnost šla zákonitě dolů. Aby problémů nebylo málo, objevily se problémy s vyplácením výplat. Vsetínský klub mu dlužil peníze a Hruška chtěl situaci vyřešit svérázným způsobem. Z kabiny sebral věci v hodnotě dlužené částky. Celá věc se ale rychle provalila a Hrušku vyšetřovala policie. „Vypůjčenou“ výzbroj a výstroj hned vrátil, u některých lidí mu ale zůstala nálepka zloděje, byť fakticky nic neukradl.

Z Valašska putoval přes Přerov a Opavu na západ Čech. Měl hrát za plzeňskou Keramiku, modrobílý dres ale nikdy neoblékl. Kluby se nedohodly na vyrovnání a Hruška se bez platné transferkarty  mohl v Plzni účastnit nanejvýše tréninků. Bez pravidelného platu se ale žije těžko, a tak Hruška jezdil hrát alespoň domů do Sokolova za starou gardu. Sokolovská garda hrála zápasy hlavně v Německu a sto marek za každé utkání zajišťovalo alespoň minimální příjem. Následující sezónu strávil v karlovarské Becherovce, pak odešel do nedalekého Litvínova.

V dresu Chemiků se mu nevedlo nijak špatně, již v listopadu se ale stěhoval téměř přes celou republiku do Havířova. A nebyl by to Hruška, kdyby k přesunu nedošlo opět za zajímavých okolností. Nejednalo se o výkonnostní důvody. Hruška se údajně provinil, jak uvedl kapitán Litvínova Petr Klíma, proti „zákonům kabiny“. Z litvínovské šatny se ztratily nějaké peníze a podezření padlo právě na útočníka s nechvalně známou pověstí. Případ se nikdy nevyřešil, Hruška ale v každém případě v Litvínově skončil.

Do Havířova ,zmítajícího se u dna extraligové tabulky, se nijak netěšil. Dostal ale od trenéra Výborného důvěru a litvínovská trable pustil z hlavy. V dresu Pantherů zažil,alespoň po bodové stránce, nejlepší sezónu. Pravidelně si připisoval góly a nahrávky a nakonec vyhrál soutěž střelců extraligy. A to si ještě odskočil na závěrečná kola ligy do švýcarského Klotenu. Svými výkony neunikl trenérům národního týmu a v dubnu 2002 si odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Před novou sezónou kývl na nabídku trenéra Vladimíra Růžičky a přestoupil do pražské Slávie. V celku, který míří k metám nejvyšším, se snaží zopakovat úspěch ze sezóny 2001/2002, kdy se z Davida Hrušky s pověstí problémového hokejisty  stal nejlepší střelec celé české ligy.

    

30.11.2002 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz