Osobnosti extraligy (díl třetí - Petr Bříza)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

Petr Bříza

Petra Břízu to táhlo do branky odmalička. Jako malý chodíval hrát fotbal a hokej se svým starším bratrem a kamarády. Cítil, že právě v brance může nejlépe vyniknou a vyrovnat se starším spoluhráčům.  S profesionálním hokejem začínal v tehdejším ÚDPM Praha, později přesídlil do Slávie. Premiéru v domácí nejvyšší soutěži si odbyl jako devatenáctiletý mladík v dresu Českých Budějovic v sezóně 1983/84. Dva roky strávil v jihlavské Dukle, poté zamířil zpět na jih Čech. Dres Sparty oblékal od sezóny 1989/1990. Po sezóně odešel do zahraničí, jeho první mimočeská štace byla ve finské Raumě, po dvou sezónách se stěhoval do německého Landshutu, kde hrál až do roku 1999. Za reprezentaci nastoupil na mistrovství světa juniorů 1984, poté třikrát za sebou ochutnal atmosféru olympijských her, poprvé v roce 1988 v Calgary. Ve sbírce medailí mu ale stále chybí zlatá z vrcholného šampionátu.  

Jeho návratem z německého Landshutu zpátky do extraligové Sparty v sezóně 1999/2000 nebyli někteří sparťanští fanoušci zpočátku zrovna nadšeni.Hodně se mluvilo o tom, že svým příchodem vyhnal Milana Hniličku, oblíbence pražského publika, zpátky do Ameriky, což samozřejmě nebyla pravda. Svými skvělými výkony však brzo umlčel pochybovače a Sparta poměrně hladce postoupila až do finále play-off, kde se střetla se Vsetínem, tradičním účastníkem finálových bojů extraligy. „Oba týmy jsou vyrovnané.Rozhodne kvalita brankářů. A náš Roman Čechmánek je lepší než Petr Bříza.“, prohlásil kapitán valašského týmu Jiří Dopita před začátkem série. Mýlil se. Sparta celkově Vsetín porazila a Petr Bříza se radoval ze svého druhého ligového titulu.

Po sezóně byl trenéry národního týmu nominován na mistrovství světa v ruském Petrohradě. Nominaci však, údajně kvůli svalovému zranění, odmítl. Na dotaz, jestli to mohla být jeho poslední reprezentační šance, odpověděl: „Určitě to byla moje poslední reprezentační šance.To vím.“ Po titulu chtěla Sparta i v sezóně 2000/2001, ve které už nekralovala domácí soutěži tak, jako v sezóně minulé,  dosáhnout na nejvyšší příčku. Situaci jí zkomplikoval už ve čtvrtfinále Litvínov. Jedno z utkání série dospělo až k samostatným nájezdům. Robert Kysela, se jménem Bříza napsaným na čepeli hokejky, se rozjel k rozhodujícímu nájezdu a předvedl kousek, o kterém se ještě dlouho poté povídalo. Prohodil si puk mezi bruslemi a z nádherné akce trefil horní růžek branky. Sparta však Litvínov udolala a nakonec postoupila opět až do finále, kde na ni čekal po loňském neúspěchu po titulu hladový Vsetín. Valaši dokázali využít domácího prostředí v prvních dvou zápasech série a do Prahy přijížděli s vedení 2:0 na zápasy. I v třetím utkání dokázali Spartu porazit a vystřídali ji na českém hokejovém trůnu. Další sezónu sparťané už opět vévodili extralize a po hladkém zdolání Vítkovic ve finále se opět mohli radovat ze zlatých medailí.

V létě po neúspěchu na mistrovství světa Josefa Augustu nahradil u kormidla reprezentačního týmu Slavomír Lener a pro Petra Břízu se otevřela nová reprezentační éra. Bříza přijal nominaci na Česká pojišťovna Cup : „Byl jsem nadšený toho, že za mnou Sláva Lener v červnu přišel a řekl, že by to chtěl se mnou zkusit, že mě chce do týmu, “ odpověděl v rozhovoru. Petr Bříza tak získal novou motivaci a národní tým už pro něj není uzavřenou kapitolou.  Na dotaz, jestli by chtěl hrát na mistrovství  světa, reagoval : „Kdybych nechtěl, tak tady nejsem.“

  

 České karty:
OFS 1999/2000
OFS 1999/2000 Utkání hvězd
DS 1999/2000
DS 1999/2000 inzert
OFS 2000/2001
DS 2000/2001
OFS  2001/2002
OFS 2001/2002 inzert

6.11.2002 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz