Osobnosti extraligy (díl druhý - Radek Duda)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

Radek Duda – hokej není nuda

Sezóna 2000/2001 - běží 49. minuta utkání 17.kola extraligy Plzeň – Sparta. Domácí vedou 6:4, Radek Duda se vrací do hry z trestné lavice a zkratovitě atakuje hokejkou oblíbence plzeňského publika Petra Kořínka. Kořínek zůstává na ledě otřesen a po chvíli se zkrvavenou tváří odjíždí na střídačku. Duda dostává trest na pět minut plus do konce utkání a za pískotu publika míří předčasně do kabin. Onoho říjnového pátečního večera asi nikoho nenapadlo, že v tu chvíli proklínaný  Radek Duda za několik měsíců oblékne dres Keramiků a stane se jedním z nejpopulárnějších plzeňských hokejistů .   

Radek Duda s hokejem začínal v severočeském Baníku Sokolov, v sezóně 1996/1997 díky svým výkonům neunikl hledáčku sparťanského vedení a stěhoval se do české metropole. Ve Spartě strávil dvě sezóny, pak vyrazil hokejové štěstí hledat za Atlantik,do nižší zámořské soutěže WHL. V Americe byl spokojený, hrál za týmy Regina Pats a Lethbridge Hurricanes a i po hokejové stránce se mu dařilo. Jeho práva však stále vlastnila Sparta a po dvou sezónách se nadějný útočník musel stěhovat zpátky do Prahy. Začátek sezóny Dudovi vyšel, pak však utrpěl otřes mozku. Spartě se přestalo dařit, na Dudu zbývalo místo jen ve čtvrté lajně a příliš příležitostí nedostával. S nadšením přijal informaci o výměně do Plzně. V Plzni opět získal chuť do hokeje, často ale doplácel na svoji nedisciplinovanost a horkokrevnost. Stačilo málo a Duda shazoval rukavice na led, účastnil se šarvátek a spoustu času proseděl na trestné lavici. V žebříčku nejtrestanějších hráčů extraligy figuroval hodně vysoko. V té době už měl přízeň plzeňského publika zajištěnou. Plzeň do té doby neměla vyhlášeného bitkaře a Duda, pokud to bylo nutné, nechodil pro ránu daleko.

Začala sezóna 2001/2002 a Radek Duda najednou předváděl trochu jinou hru než v sezónách minulých. Ubral ze svého temperamentu a pozornost na sebe strhával stále více ryze hokejovými momenty než ve své „bitkařské“ minulosti. Velmi dobře si rozuměl se svými spoluhráči a akce Dudova útoku patřily k tomu nejlepšímu, co mohl plzeňský hokej nabídnout. Jeho hru asi nejlépe shrnovala vlajka s nápisem „Radek Duda-hokej není nuda“ v rukou jednoho plzeňského fanouška – pokud byl na ledě hráč s číslem 91, o zábavu bylo postaráno. Podařilo se mu skloubit vynikající techniku s agresivní hrou, pravidelně si připisoval kanadské body a brzy se stal miláčkem plzeňského publika. Ačkoliv se stával oblíbeným terčem provokací ze strany soupeřů, často až s ledovým klidem držel nervy na uzdě. Občas to samozřejmě nevyšlo, plzeňské publikum rádo zavzpomínalo na „staré“ Dudovy časy. 

Přišlo play-off a Plzeň, po nezdaru ze sezóny 2000/2001, lačná po úspěchu, v prvním kole narazila na tým Vítkovic. Jméno Radek Duda se náhle stalo nejdiskutovanějším v celém semifinále. Nebylo snad jediné střídání, při kterém by to nezajiskřilo mezi ním a vítkovickým obráncem  Zápotočným. Na povrch vyplynuly jejich dřívější spory z dob, kdy spolu oba hráči působili ve Spartě. Vyhecovanou atmosféru série umocnil výrok Dudy po prvním souboji v Plzni na adresu vítkovického týmu : „Hadamczikovi a těm Polákům to spočítáme!“ Vítkovičtí těžce nesli i narážky na špatnou výslovnost kouče Aloise Hadamczika. V Plzni například při přerušení pouštěli refrén hitu Zuzany Norisové-ššš, šepotám… Dudově pověsti provokatéra ještě přidal incident z posledního utkání, při kterém plivl do tváře kapitánu Vítkovic Moravcovi. Z postupu do čtvrtfinále se nakonec radovaly Vítkovice, které porazily Keramiku 4:2 na zápasy. Plzeňské účinkování v play-off skončilo, trenér Augusta ale na Dudu nezapomněl s pozvánkou na přípravná utkání reprezentace. Duda hned ve svém první zápase v českém dresu skóroval a od té doby ho reprezentační střelecké štěstí zatím neopustilo. Ani s příchodem nového trenéra Lenera neztratil místo v reprezentaci. Jistě si oddechl, když do funkce hlavního kouče národního týmu byl zvolen Slavomír Lener. Jeho protikandidátovi Aloisovi Hadamczikovi nemůže přijít na jméno. Vyjadřuje se o něm mimo jiné ve smyslu nečistého zákulisního lobování.

V soukromém životě stále usměvavý Duda má pro letošní sezónu plány jasné. S Plzní se dostat co nejdále v play-off a udržet si místo v reprezentačním výběru. Po sezóně by rád zamířil zkusit štěstí zpátky do Ameriky, do týmu NHL Calgary Flames, kterým byl draftován.

Radek Duda - hokej není nuda

České hokejové karty
01-02 OFS (Plzeň)
00-01 OFS (Sparta)

6.10.2002 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz